Завантаження ...

Мінрегіон затвердив схеми теплопостачання Сум та Конотопа, розроблені науковцями СумДУ

На засіданні профільної комісії Міністерства розвитку громад та територій України затверджено схеми теплопостачання Сум та КонотопаНа засіданні профільної комісії Міністерства розвитку громад та територій України затверджено схеми теплопостачання Сум та Конотопа, які Сумський державний університет розробив на замовлення Департаменту інфраструктури Сумської міської ради та управління ЖКГ Конотопської міської ради.

Про особливості схем та їх важливість для розвитку міст області розповів директор науково-дослідного інституту енергоефективних технологій СумДУ Микола Сотник.

Для чого потрібні схеми

«Схема теплопостачання розробляється для населених пунктів з чисельністю населення 20 і більше тисяч людей, на період від 5 до 10 років. Вона є передпроєктним документом і розробляється на базі вихідних даних Генерального плану розвитку населеного пункту та статистичних даних функціонування систем теплопостачання.

Термін дії попередньої схеми теплопостачання, наприклад для Сум, сплинув ще у 2016 році. Згідно з чинним законодавством, будь-які заходи щодо розвитку або модернізації систем теплопостачання міста не можуть бути проведені та профінансовані, якщо необхідність їх впровадження не визначена схемою».

Як запровадження схем вплине на якість послуг та тарифи

«Схемою визначено основні варіанти розвитку систем теплозабезпечення, обґрунтовано оптимальний, виходячи з технічних, економічних та екологічних показників. Схема наразі є «дорожньою картою» розвитку систем теплопостачання для місцевої громади, органів її управління, надавачів послуг з теплопостачання у відповідних містах.

Вона містить інформацію щодо проведення технічних, організаційних та інших заходів, необхідних для якісного забезпечення послугою з теплопостачання існуючих споживачів, перспективних споживачів новобудов міста, а також заходи, проведення яких необхідне для підвищення енергоефективності функціонування систем теплопостачання, їх мереж, теплової генерації для зменшення витрат, а, отже, зниження або стабілізації тарифів.

Заходами схеми закладено технічне підґрунтя для створення передумов організації ринку теплової енергії у Сумах. Висновки та пропозиції, визначені схемою, покликані обмежити монопольне становище окремих надавачів послуг з теплопостачання, та чітко вказують на існуючі проблеми і шляхи їх вирішення. Це має стимулювати профільні підприємства, а також відповідальних керівників органів місцевого самоврядування, депутатів Сумської міської ради».

Які труднощі виникали при створенні схем

На стадії збору первинної інформації для розроблення схеми були труднощі з її отриманням від замовника у повному обсязі, як це передбачало чинне законодавство. На мій погляд, це зумовлювалось тим, що інформація у необхідному обсязі була просто відсутня у її надавачів.

Також, у деяких випадках, теплопостачальні підприємства дещо викривляли інформацію по вихідних даних, що інколи йшло у розріз навіть із законами фізики. Тобто на отримання необхідних вихідних даних нами було витрачено більше 2,5 роки. На жаль, на цій «хвилі» намагалися робити PR деякі політичні діячі і активісти, які час від часу звинувачували СумДУ у професійній некомпетентності, що, як показав час і погоджені Мінрегіоном документи, не відповідало дійсності.

При погодженні схем теплопостачання у Мінрегіоні України комісією було підкреслено якість опрацювання технічних та економічних питань. Особливо також наголошено на ґрунтовності гідравлічних розрахунків тепломереж.

Отже, схеми теплопостачання міст Суми та Конотоп, розроблені вченими СумДУ, розглянуті і погоджені рішенням Міністерства розвитку громад та територій України. Далі за законодавством їх мають затвердити органи місцевого самоврядування. Фактично це будуть «дорожні карти» розвитку систем теплопостачання, а, отже, і зимового комфорту містян на десятирічний період. Сподіваємось на їх успішну практичну реалізацію, і, як завжди, у разі потреби, готові активно включитись у цю роботу.