Кладовище для тварин у Сумах – чи має вирішення ця сумна проблема

У сучасному світі, де тварини стають невід’ємною частиною нашого життя, виникає питання про те, як ми поводимося зі своїми домашніми улюбленцями навіть після їхньої смерті. Суми – місто з великою кількістю тваринницьких прихистків, все ще не має саме того особливого місця, де ми могли б цивілізовано і з почестю похоронити наших чотирилапих членів родини.

У сучасному світі, де тварини стають невід’ємною частиною нашого життя, виникає питання про те, як ми поводимося зі своїми домашніми улюбленцями навіть після їхньої смерті. Суми – місто з великою кількістю тваринницьких прихистків, все ще не має саме того особливого місця, де ми могли б цивілізовано і з почестю похоронити наших чотирилапих членів родини. 

Журналісти GOROD.SUMY.ua провели невеличке розслідування, розпитали сумчан та знайшли неофіційне кладовище домашніх тварин, де люди залишають тіла тих, хто колись був їх надійним другом і улюблинцем.

Занедбано і сумно

Кожна тварина, що похована на цвинтарі, має свою індивідуальну пам'ятну дошку чи пам'ятник. Тим не менш, до атмосфери спокою та гармонії у сучасних умовах дуже далеко. Наприклад, ось так виглядає більша частина могил наших домашніх тварин.Саме місце розташоване по вулиці Герої Крут біля місту, що веде до магазину «Епіцентр», майже біля річки. Це, можна сказати, невеличкий ліс, де люди почали хоронити домашніх улюбленців. По розміру хрестів та самим могилам можна зрозуміти, якого розміру була тваринка.Деякі сумчани навіть залишають улюблені іграшки своїх домашніх тварин. Можна сказати, що таким чином вони повністю готові розлучитися зі своїми улюбленцями.На цвинтарі присутні звичайні надгроб’я без ніяких вказників на те, хто саме тут похований. Лише присипана земля та штучні квіти.Креативні сум’яни зробили фото з QR-кодом, який показує життя їх улюбленця, спогади.На кладовищі дуже велика кількість занедбаних могил, повз які пройти дуже легко, якщо не дивитися під ноги та не намагатися знайти. Якщо бути неуважним, можна легко наступити на якесь поховання.Також, дуже велика кількість наче «сімейних» загробків, де похована не одна тваринка, а декілька з однієї родини з усіма потрібними атрибутами. Можна сказати, що такі могили дуже походять на людські. Тобто їх господарі підійшли до цього питання відповідально та зробили все, щоб їх улюбленці не відчували себе не потрібними навіть на тому світі.На значній кількості поховань в цьому місці розташовані пам’ятні дошки з надписами, хто саме тут похований. Це дає хоч якусь невелику інформацію про загиблу тваринку.

Що каже влада і зоозахисники

Наші журналісти надіслали до Сумської міської ради запит на публічну інформацію майже 2 тижні тому. Відповідно до статті 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації», просили надати відповідь протягом 5 робочих днів з дня отримання запиту. За статтею 212-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення, відповідь повинна була бути надіслана у повному обсязі. Але ми її так і не отримали. Можна сказати, що влада свідомо проігнорувала наш запит. Напевно, не вважають цю проблему важливою. Або ж були поглинуті останіми подіями в сумській мерії, повʼязаними з правоохоронцями.

Також ми звернулися за коментарем до сумської благодійниці та зооволонтерки Альони Щербакової.
«Особисто знаю місцезнаходження декількох неофційних подібних кладовищ. Я однозначно підтримую думку створення сумського офіційного цвинтара для домашніх тварин. Вважаю, що тут потрібно писати листа до нашої місцевої влади, щодо виділення земельного участку для захоронення тварин. Або збирати підписи сумчан стосовно цього й ідти особисто до влади», - прокоментувала цю ситуацію Альона Щербакова.

Досвід цивілізованих країн

У Чехії існує захід турбот: Обирайте місце, що знаходиться не менше 200 метрів від водоспаду природного джерела, за 100 метрів від вашої оселі та за 50 метрів від межі з сусідом. Тим не менш, у країні існують спецалізовані кладовища для тварин. Всі необхідні умови ретельно спостерігають відповідні органи, гарантуючи їх виконання. На власноруч обраному прощальному шляху, власники можуть організувати відправлення в останній путь з участю церемонії. Додатково, є можливість створення надгробка з фотографією або гравіруванням обличчя улюбленця. Функції такого плану надаються погребальною службою за додаткову оплату, виражаючи повагу і турботу у цей важкий час.Джерело: https://the-cesko.cz/useful/pochorony-domashnich-zivotnych

У Польщі, яка, до речі, вважається однією з найрелігійніших країн у світі, також існує особливе місце для захоронення домашніх улюбленців. Найбільше кладовище розташоване неподалік від столиці, Варшави, у місцевості із символічною назвою "Konik Nowy". Уявіть собі: тут знаходиться близько 15 тисяч могил тварин.

Люди на могилах своїх улюбленців запалюють свічки, залишають квіти, згадують своїх чотириногих членів родини і плачуть... Все, як на справжньому кладовищі, лише з тією різницею, що тут ви не знайдете традиційних, для польських кладовищ, хрестів. Замість них встановлюють іграшкові вітряки, які щорічно замінюють на нові. При вході на кладовище навіть є кіоск з усім необхідним: тут можна придбати вітряки, свічки, квіти, декоративні фігурки та іграшки.Джерело: http://vsetutpl.com/ru/samoe-bolshoe-polskoe-kladbysche-dlya-domashnykh-lyubymtsev-tysyachy-sobak-y-koshek-krolyky-y-dazhe-odyn-uzh

* * *

Кладовище для тварин у Сумах справляє сумне і неоднозначне враження. З одного боку, очевидно, що значна кількість сумʼян хочуть якось цивілізовано поховати своїх домашніх тварин, які були важливою частиною їхнього життя. І це говорить про нас, як про нормальних людей із усвідомленим почуттям вдячності, любові і обовʼязку.

З іншого боку, сам той стан, в якому перебувають ці могилки, і загалом все це місце, домонструє небажання взяти проблему цивілізованого поховання у роботу і вирішити врешті її. Це питання передусім до міської влади. Дуже прикро спостерігати за тим, як таке місце у буквальному сенсі потерпає та здається нікому не потрібним.

Так, якийсь читач справедливо зауважить, що це точно не найважливіше питання прикордонного обласного центру під час війни. Це правда. Але ж воно і не потребує якихось значних ресурсів. Просто привести до ладу це місце, трохо облагородити територію. Адже ми люди, і маємо проявляти найкраще людське як до своїх співгромадян, так і до наших домашніх улюбленців, які дарували нам свою любов і відданість. Все, що нам залишається наразі – це самотужки дбати про місце поховання тих, хто колись приніс у наше життя теплі емоції і для кого ми стали цілим світом.

Підготувала Біловол Наталія, GOROD.SUMY.ua