Завантаження ...

З початку жовтня в Сумах пішов ріст вірусних захворювань

З початку жовтня в Сумах пішов ріст вірусних захворювань фото

Зі зміною погоди сумʼни стали активніше хворіти на сезонні захворювання. Все більше дорослих і дітей підхоплюють «вірус» і шморгають носами у школах і на роботі. 18 жовтня головний санітарний лікар Сумської області Володимир Збаражський провів прес-брифінг на тему захворюванності та профілактики ГРВІ та COVID-19. Що розповів головний санлікар, читайте у матеріалі нашого кореспондента.

Коронавірус – ніби й немає, але все ж таки є

З 1 липня 2023 року по всій країні було скасовано режим надзвичайного стану, пов’язаного з распіраторним захворюванням COVID-19. З цього часу епіднагляд з захворюванням зазнав суттєвих змін, зокрема значно скоротилась кількість епідеміологічних показників, які доступні для моніторингу ситуації.

Протягом липня-серпня в області реєструвались поодинокі випадки захворювання. У липні було зареєстровано 85 випадків, а в серпні – 53. З приходом осені статистика захворювань поповзла вгору. У вересні захворюваність на COVID-19 зросла до 131 випадків. Скоріш за все, сталося це через початок навчання, коли велика кількість дітей починають взаємодіяти між собою та поширювати збудників хвороби. Ця теорія підтвердилась статистичною інформацією: у вересні, вперше з липня, були зареєстровані випадки захворювань серед дітей шкільного віку.

6 жовтня 2023 року «Сумський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» виявив новий варіант вірусу: EG.5.1.3 (Еріс) та HK.3. Вважається, що ці два віруси є одними з останніх відомих різновидів Омікрону. Проте, Еріс викликає набагато більшу занепокоєність у епідеміологів.

«На Еріс вже захворіло дві людини, які перебувають під наглядом фахівців. Оскільки це мутація, ніхто не може знати її наслідків. Усі ми знаємо, як виглядає Омікрон, так от Еріс схожий на нього, але з додатковим шипом. Цей підвид, так би мовити, діє швидше, аніж омікрон, приклеюючись до дихальних шляхів. І найстрашніше у ньому це те, що він обходить імунітет та швидше розмножується. Тим не менш, ми вивчаємо його».

Чи продовжувати прививатися?

«В обов’язковому порядку, пройти повний курс вакцинації від COVID-19 повинні люди з цукровим діабетом, надмірною вагою, вагітні, літні та люди з хронічними захворюванням. Якщо нехтувати цим, можуть бути не найкращі результати, починаючи від втрати дитини у вагітної», – зазначає головний санлікар Сумської області.

Щомісячна кількість щеплень проти СOVID-19 поступово зменшується: у квітні було здійснено 3033 щеплення, а вже у вересні – 552. Наразі у рамках профілактики, у Сумській області присутні вакцини «Комірнаті» (для дітей від 5 років та дорослих) та «Янсен» (для дорослих). В області триває вакцинальна кампанія проти COVID-19, проте активність населення в цьому плані залишається низькою.

«Дуже багато людей питають, чи можна вакцинуватися після того, як захворів? Але подумайте самі, чи буде воно потрібно? Якщо ви захворіли, то при вилікуванні, ваш організм вже буде мати антитіла до хвороби, тобто це по більшій частині не має сенсу. Вакцинуватися потрібно, повторюю, для того, щоб спростити проходження цього захворювання, тобто, щоб воно пройшло без ускладнень».

Від початку жителям було введено 1 047 874 доз вакцин, де першу дозу отримали 476 464, другу – 451 019, першу бустерну – 106 807, другу бустерну – 9895, додаткову – 1954. Тобто, другої дози вакцинації не отримали 25 467 осіб (5,3% від тих, хто отримав першу дозу). Перший бустер не отримали – 344 172 особи (76,3% від тих, хто отримав другу дозу).

«Зараз в аптеці є можливість придбати вакцину «Деджифлю», що приїхала до нас з Південної Кореї. Ви можете зробити її вдома, але перед цим потрібно в обов’язковому порядку проконсультуватися з сімейним лікарем. Перевірити, чи хворієте ви чимось досить легко, усього за 2 години вам, як мінімум, скажуть про наявність якогось захворювання. Усе залежить від бажання людини знати, що коїться у неї в організмі».

Почалася школа – пішов ріст ГРВІ

Від початку епідемічного сезону ГРВІ (гострі респіраторні вірусні інфекції) за перші 2 тижні жовтня в області вже зареєстровано 207 випадків, з них 137 – за період з 8 по 14 жовтня 2023 року. Очікується значне зростання захворюванності населення.

Досліджено, що найбільші показники захворюваності на грип та ГРВІ спостерігались серед дітей, які відвідують дитячі дошкільні та загальноосвітні заклади. Протягом поточного тижня частка школярів серед всіх захворілих зменшилась з 33,1% до 30,4%. Найбільша частка хворих спостерігається у Роменському районі (43,2%). В точних цифрах кількість зросла з 1294 до 1417 осіб або на 9,5%. Звітний тиждень показав зовсім нові статистичні дані захворювання на ГРВІ, а саме: серед дорослих – +33,2% та дітей до року – +21,6%. Найбільш вразливою виявилась вікова група 1-4 роки (2454,3 на 100 тис. населення).

Госпіталізація

Як зазначив головний санітарний лікар Сумської області, протягом звітного тижня (8-14 жовтня) було госпіталізовано 178 пацієнтів з ознаками ГРВІ проти 157 за попередній тиждень (1-7 жовтня). Таким чином, частка госпіталізованих за останній тиждень зменшилась з 4 до 3,8%. Кількість госпіталізованих дітей протягом 20 тижня становить 88 осіб (49,4%), що менше за попередній тиждень – 94 дитини (59,9%). Таким чином за другий тиждень жовтня спостерігаємо незначне зниження госпіталізованих. Але тим не менше статистика стверджує про загальне зростання захворювань на ГРВІ і грип.

«Щеплення від грипу діє рік. Ті люди, хто робив вакцину у тому році у такий самий час, має зробити його прямо зараз ще раз, інакше наша імунна система може погіршитися. Найцікавіше те, що зробивши щеплення від грипу – ти ним не захворієш, бо твій організм вже підготовлений до боротьби з ним, а от якщо говорити про COVID-19, тут ніхто не застрахований. Вакцинація може лише послабити перебіг захворювання, а не виключити його», – зазначає Володимри Збаражський.

***

На сьогоднішній день статистика показує, що померлих від грипу, ГРВІ та COVID-19 з початку епідсезону (тобто з початку жовтня) – немає. Це втішає не тільки представників МОЗ, але й дає надію на легке проходження нової хвилі. Грип та COVID-19 – стали схожими між собою, змушуючи людей піддвати сумнівам власні думки та діагнози.

У світлі зростаючого ризику захворювання, важливо пам'ятати про збереження свого здоров'я та здоров'я оточуючих. Регулярне миття рук, вакцинація та дотримання соціальних відстаней можуть допомогти запобігти поширенню вірусів. Щеплення від грипу та COVID-19 стає ключовим елементом у боротьбі з цими захворюваннями. Тримайте свій імунітет в сильному стані, слідкуйте за своїм здоров'ям і дотримуйтеся рекомендацій медичних фахівців. Спільною дією та обережністю ми зможемо зберегти своє здоров'я та подолати виклики, які ставить перед нами сучасна пандемія. Бережіть себе та своїх близьких!

Підготувала Біловол Наталія, GOROD.SUMY.UA

Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: