На Сумщині захворюваність на вірусні гепатити В та С зросла більш ніж утричі

На Сумщині захворюваність на вірусні гепатити В та С зросла більш ніж утричі порівняно з 2022 роком. Таку статистику наводять епідеміологи Сумського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України.

Так, за шість місяців поточного року на гострий вірусний гепатит В захворіло 29 мешканців області у порівнянні з 9-ма особами за аналогічний період 2022 року (зростання у 3,2 рази); хронічний вірусний гепатит В виявлено у 44 осіб проти 12 у 2022-му (зростання у 3,7 разів).

Випадків захворювання на гострий вірусний гепатит С у першому півріччі 2022 року на Сумщині взагалі не було, у цьому ж році їх зареєстровано 11; хронічний гепатит С діагностували у 257 осіб, що втричі більше, ніж минулого року (тоді було 87 осіб).

Гепатити В та С небезпечні тим, що можуть тривалий період протікати без симптомів. Людина роками може не знати про своє захворювання, а в цей час печінка поступово руйнується і хворий становить небезпеку для оточуючих.

Шляхи передачі

Вірус гепатиту В у великій кількості міститься в крові, може виділятися з потом, слиною, менструальною кров'ю, спермою, міститься в багатьох рідинах та тканинах організму.

Найпоширеніший механізм зараження - гемоконтактний (через кров), але заразитися можна і статевим шляхом. Також вірус передається від інфікованої матері до дитини та через побутові контакти пошкодженою шкірою чи слизовими оболонками з речами, якими користувався хворий і на яких залишилася його сина чи кров (зубні щітки, рушники, носовички, спільні прилади для гоління тощо).

Гепатит С передається, в основному, під час контакту з інфікованою кров’ю. Наприклад, при використанні нестерильних шприців, порушенні правил стерилізації різних інструментів (манікюрні ножиці, бритви, голки в тату-салоні тощо); переливанні донорської крові, яка не пройшла попередню перевірку; статевих контактах, якщо був контакті з кров'ю (наприклад, за ушкоджень слизової оболонки). Також можлива передача від матері до дитини.

Профілактика

Гепатит В наразі невиліковний. Щеплення проти нього в Україні є обов’язковим з 2000 року. Імунізація вважається завершеною після отримання трьох доз вакцини: першу вводять протягом 12 годин від народження, другу - на 1-2 місяці життя, третю – не пізніше ніж на 6-тий місяць (24 тижні).

На Сумщині за перше півріччя поточного року проти вірусного гепатиту В щеплено 2001 новонародженого (50,4% від плану) та 2216 дітей до року (57,1% від плану).

Щодо гепатиту С, то вакцини проти нього поки що не існує. Але ця хвороба виліковна. Сучасні методи дозволяють хворим повністю вилікуватись від гепатиту С, однак це не захищає від повторного зараження вірусом, тому необхідно дотримуватись профілактичних заходів. Серед них:

 • уважна та обережна утилізація шприців та одноразових голок, що використовуються у медичних закладах;
 • ведення здорового способу життя, зокрема відмова від вживання наркотиків;
 • використання бар'єрної контрацепції (презервативів) під час статевих актів;
 • відмова від відвідування манікюрних салонів, тату-салонів, косметичних кабінетів, які не можуть гарантувати використання стерильних інструментів.

Кому необхідно пройти тестування

Регулярний скринінг на вірусні гепатити В та С рекомендовано для таких категорій населення:

 • чоловіки, які мають сексуальні стосунки з чоловіками;
 • секс-працівники;
 • особи, які споживали/споживають наркотики ін’єкційним шляхом;
 • особи, які коли-небудь проходили процедуру гемодіалізу або на момент звернення безпосередньо перебувають на гемодіалізі;
 • особи, які отримували донорську кров та/або її компоненти;
 • медичні працівники, діяльність яких передбачає здійснення процедур із ризиком інфікування;
 • особи, які мають клінічні ознаки вірусного гепатиту В або С;
 • люди, які живуть з ВІЛ;
 • особи, які перебували в установах виконання покарань;
 • особи, які мали/мають статевого партнера/побутові контакти (проживали чи проживають спільно) з особою, інфікованою вірусним гепатитом.

Щоб пройти перевірку, зверніться до свого сімейного лікаря, він призначить необхідні аналізи та обстеження, повідомили в Сумському обласному центрі контролю та профілактики хвороб МОЗ України.