На Сумщині проживають понад 83 тис. переселенців

Дві третини зареєстрованих з початку війни ВПО на Сумщині – жителі Сумщини. Така специфіка регіону. Сумщина має найдовший кордон з країною-агресором. Прикордонні ж території під обстрілом щодня.

Налякані постійними обстрілами мешканці переїжджають у середину області, у тилові райони. Вони також мають право на реєстрацію як внутрішньо переміщені особи і відповідні виплати.

Про це розповіла вчора, 8 червня, на брифінгу в медіацентрі директор Департаменту соціального захисту населення Сумської ОДА Людмила Мусіяка.

 

«Наші прикордонні громади постійно під обстрілами. Люди не хочуть, але вимушені покидати свої домівки. Не так давно сильно постраждала Великописарівська громада. Здебільшого виїхали звідти сім’ї з дітьми. Прихистили їх сусідні громади: Охтирська, Тростянецька. Люди мають надію, що все ж таки повернутися до себе додому», - зазначила Людмила Мусіяка.

 

Прихищають переселенців родичі, знайомі. Небайдужі, які безплатно надають свою вільну житлову площу за програмою «Прихисток», отримують компенсацію за комунальні послуги: 900 грн за людину взимку і 450 грн – влітку. Крім того, переселенці мають право за місцем фактичного проживання на пільги та субсидії. Без реєстрації у житлі.

Тих внутрішньо переміщених осіб, які їдуть у нікуди, розміщують у місцях компактного проживання. На Сумщині створено 458 МКП. Наприклад, у Сумській міській раді 120 місць (два гуртожитки). На початок червня у місцях компактного проживання розмістилися 90 переселенців.

Після підриву Каховської ГЕС, 6 червня, на Сумщині спеціально створена комісія займається підготовкою гуманітарного вантажу, з урахуванням потреб херсонців. На значний наплив переселенців – не очікують.

 

«На Сумщину з 24 лютого 2022 року прибули з Херсонщини 730 осіб. Місяць тому у нас було 545 осіб. Тобто за цей період додалося 180. Ми подивилися, за середу, 7 червня, з Херсону зареєстровано було 7 осіб. Люди прибувають, але не так активно. Причини різні. По-перше, ми далеко. По-друге, потяги, які подають у Херсоні, прямують не до Сум, а у Миколаїв і далі на західну Україну. Та і побоюються до нас їхати, у нас обстріли щодня», - зазначила Людмила Мусіяка.

 

Найбільше ж переселенців зареєстровано на Сумщині з Харківської області – 13,7 тис. осіб, з Донецької області – 13 тис. осіб, з Луганська – 7,1 тис. осіб, з Київської області – 2,7 тис. осіб, з Чернігівської – 1037 осіб, з Запорізької – 1008 осіб, Дніпропетровська – 376 осіб, Миколаївська – 301 особа, Одеська – 124 особи.

Загалом на Сумщині зареєстровані 83 811 переселенців, із них 21 631 дитини, 3 370 осіб з інвалідністю, 15 318 пенсіонерів.

Усю необхідну інформацію щодо питань, які хвилюють ВПО (житло, законодавство, допомога, медицина, гарячі лінії), можна знайти на сайті www.vpo.sm.gov.ua

Матеріал підготувала Анна Майстренко, GOROD.SUMY.ua