Точка неприєднання: чому в Тростянці досі не запрацювала сонячна електростанція?

Історія будівництва в місті Тростянець сонячної електростанції мала всі шанси стати прикладом успіху для всієї України. Проєкт, який втілювався в життя ТОВ «Глобал Грін Енерджі Солар 1» коштом німецьких інвесторів (називалася сума в 5 млн євро) на площі біля 9 га, досить гучно презентувався ще з 2016 року.

Проте офіційний старт будівництву сонячної електростанції «Тростянець-1» потужністю 5,7 МВт був покладений тільки весною 2019-го. У ході будівництва в 2021 році цілісний комплекс зазнав реконструкції - через те, що почали діяти нові правила в тарифах для виробників електроенергії з альтернативних джерел. Тож аби не втрачати очікувані прибутки, інвестор прийняв рішення переробити проєкт з однієї великої електростанції на вісім малих, не залежних одна від одної. Проте й донині об’єкт зеленої енергетики так і не запрацював. Як зазначили у Тростянецькій міськраді – через затягування процесу введення в експлуатацію, що в умовах війни негативно впливає на забезпечення громади електроенергією, пише Ваш шанс.

Минулого тижня на сесійному засіданні тростянецькі депутати ухвалили відповідне звернення до Кабміну, СБУ, ДБР, НКРЕКП та Генпрокуратури у зв’язку з ситуацією, яка склалася навколо введення в експлуатацію сонячної електростанції ТОВ «Глобал Грін Енерджі Солар 1».

«ТОВ «ГГЕ Солар І» не має змоги виконати технічні умови тимчасового приєднання до електричних мереж електроустановок (№47/10352 від 18.11.2022 р.) згідно з Договором про тимчасове приєднання до електричних мереж, оскільки вважає дані ТУ абсолютно неприйнятними, а лист АТ «Сумиобленерго» від 12.12.2022 року - яскравим зразком маніпулювання фактами …, - йдеться в зверненні. - Головна проблема - правильне визначення точки приєднання - залишена поза увагою шляхом повного ігнорування того факту, що існує вже прокладена кабельна лінія КЛ-10 кВ, котра поєднує комірку №21 на ІІ секції шин в КРУН-10 кВ ПС-110/35/10 кВ «Тростянець» та розподільчий пункт РП-10 кВ на території сонячної електростанції «Тростянець-1».

Цілком правильно «Сумиобленерго» зазначає, що облік електроенергії повинен знаходитись на межі балансової вартості та експлуатаційної відповідальності, яка розташована в тимчасовій точці приєднання. Проте де-факто ця межа балансової вартості знаходиться саме в розподільчому пункті, оскільки до нього підходить кабельна лінія КЛ-10 кВ, що перебуває на балансі АТ «Сумиобленерго».

Виходячи з листа та ТУ, межа балансової вартості АТ «Сумиобленерго» - комірка №21. Станом на 20.12.2022 року межа балансової вартості ТОВ «ГГЕ Солар І» в розрізі даного проєкту -розподільчий пункт на території сонячної електростанції «Тростянець-1». Але між цими двома точками відстань становить 920 м - вже прокладеного кабелю, використовувати який ТОВ «ГГЕ Солар І» не має права, оскільки він належить АТ «Сумиобленерго». АТ робить вигляд, що такого кабелю просто не існує.

За умови залишення ТУ у поточній редакції позиція АТ «Сумиобленерго» виглядає як відвертий шантаж – або ТОВ «ГГЕ Солар І» має прокладати нову кабельну лінію, або викупити в АТ ним же збудовану. При цьому сама по собі прокладена КЛ-10 кВ АТ «Сумиобленерго» не потрібна, оскільки не використовується та не може бути використана в виробничій діяльності товариства… Зрозуміло, що жоден з двох наведених варіантів не влаштовує інвесторів ТОВ «ГГЕ Солар І» та не буде втілений в життя навіть суто з принципових позицій…

Проєкт ТУ тимчасового приєднання до електромереж має визначати точкою приєднання саме розподільчий пункт на території сонячної електростанції, а пункт ТУ має бути викладено в новій редакції: облік електроенергії слід встановити також в розподільчому пункті, що мало місце в попередніх ТУ.

На початку грудня з боку ТОВ «ГГЕ Солар І» було зроблено спробу врегулювання даної ситуації шляхом перемовин – направлено АТ «Сумиобленерго» лист-вимогу. Проте ТОВ відповіді чи іншої реакції на даний лист так і не отримало…».

Проблему із запуском сонячної електростанції прокоментували в Сумській ОВА. За словами заступника керівника ОВА Олени Бойко, там дійсно є невирішені питання, пов’язані з технічними умовами, та перепони, які стосуються законодавчого поля. «Технічні умови АТ «Сумиобленерго» розробило і безкоштовно надало для тимчасового приєднання, - зазначила чиновник. – Наразі м’яч на полі інвестора. Ми вже другий тиждень намагаємося запросити його до перемовин, щоб узгодити остаточні питання. Сподіваюсь, що цього тижня вони зможуть до нас приїхати і вдасться вирішити проблему з підключенням. Справа в тому, що з початком повномасштабної агресії були змінені правила по підключенню приватних електростанцій сонячної енергетики в загальну мережу і передачі електроенергії. Тож ми – на прямому зв’язку з НКРЕКП, щоб ці перепони були зняті».