Завантаження ...

Музей «Причал Одіссея»: новий формат екскурсій у Сумах

11.jpg

Не так давно на вулиці Воскресенській, в арт-дворику, відкрився оновлений приватний музей – «Причал Одіссея», який раніше розташовувався у Курському мікрорайоні. Засновник цього будинку скарбів – колекціонер Сергій Гуцан.

Історія створення музею розпочалася з давнього захоплення Сергія – колекціонування. Спочатку це були старі фото, коли з’явився металошукач – хобі переросло у пошук старовинних речей 19го-20го століть. Згодом – почав купляти антикваріат у спеціалізованих магазинах.

 
 
Музей «Причал Одіссея»
 
 
 
Сергій Гуцан, колекціонер, засновник музею
 

«Причал Одіссея» - відображення різних періодів життя колекціонера, говорить Сергій Гуцан. Музей має 4 тематичні зали та світлицю. Перша кімната називається «Хаос». Тут є старі фотоапарати, світлини, телефони, кролевецькі рушники та різні археологічні знахідки.

 

«Коли ти починаєш колекціонувати, ти хаотично тягнеш все. І як раз ця кімната відображає той стан душі колекціонера, коли все вже цікаве і все треба забирати собі. Якщо дружина не пускає додому, ти несеш речі в гараж. Якщо і в гараж не пускає, несеш в офіс. Але ти зобов’язаний мати щось унікальне», - посміхаючись, розповідає Сергій.

 
 
 
Перша кімната «Хаос»
 

Друга зала має назву «Система». А все тому, що далі, після хаосу, ти намагаєшся систематизувати все те, що назбирав. Виокремити певні предмети, які матимуть цінність з боку «музейника» та, можливо, науковості. Кімната присвячена історії вулиці Воскресенської. Тут ви побачите експонати від козацьких люльок та бритви до німецьких шоломів та унікальної афіші 1907 року.

 

«Лучшие артисты Парижа. Новоизобретенный аероплан. Це ж літак! Його тільки придумали. Потім внизу цікаво написано «безплатна вішалка». Буфет без спиртных напитков. Ось про що тоді говорили люди. Ви уявляєте?!», - із захопленням розповідає колекціонер.

 
 
 
Афіша 1907 року у другій кімнаті
 

Третя зала – «Кураж». Тут зібрана історія родини Григор’євих, які жили в будинку, де зараз розташований музей. Ця кімната зазвичай приватна, закрита для відвідувачів. Назву зали Сергій Гуцан пояснює так:

 

«Кураж – це коли людина, яка колекціонує, яка вже пізнала систему колекціонування, починає насолоджуватись тим, що назбирала. Ти вже п’єш чай з чашок Кузнєцова 20 сторіччя, ти спиш на дивані, якому більше 100 років. Це обов’язковий етап в житті для кожного колекціонера».

 
 
 
Третя кімната «Кураж»
 

Остання кімната – «Еволюція». Це місце, в якому артефакти перетворюються на артоб’єкти.

 

«Після куражу у житті колекціонера може бути два варіанти: або ти починаєш свою колецію удосконалювати, «боготворити» та занадто нею опікуватись, або через призму колекціонера виходиш у світ творчості. Для себе я обрав другий варіант. Бо гіперопіка, як на мене, це глухий кут», - зізнається чоловік.

 
 
 
Четверта кімната «Кураж»
 

У кімнаті «Кураж» також зберігається найцікавіший, на думку колекціонера, експонат – дзвоники, які ще у 9 столітті носили сіверяни.

 

«Чому він найцікавіший? Тому, що його можна не тільки побачити, не тільки доторкнутися, але й почути. Почути той звук, якому вже, уявіть!!, 1100 років».

 
 
 
Дзвоники 9-го століття
 

А ось найстаріший експонат у музеї – це дерево, яке скам’яніло 250 мільйонів років тому. А ще є фрагмент трипільського посуду, який був зроблений 4 тисячі років до н.е.

 
 
Фрагмент трипільського посуду
 

На другому поверсі музею розташована світлиця. У цій залі - змінна експозиція. Тут будуть різні художні роботи, скульптури тощо.

 
 
Світлиця
 

Відвідати музей можна за попереднім записом, а також замовити екскурсію у Сергія.

Автор тексту і фото: Iрина Дворниченко